[Zapowiedź] VII Memoriał im. Romana Wysockiego

turniej-memorial-2016Śp. Roman Wysocki przez wiele lat był związany z naszym województwem. Na początku swojej przygody z koszykówką grał jako zawodnik w Budowlanych Toruń (klub z rodzinnego miasta), dopiero później jego ścieżka wskazała na Szczecin, gdzie przez trzy sezony grał w tamtejszym AZS-ie. W późniejszych latach pełnił funkcję trenera w Pogoni Szczecin, a na końcu prezesa Zachodniopomorskiego Okręgu Związku Koszykówki. Memoriał poświęcony jego pamięci rozgrywany jest od 2010 roku.

Memoriał ma już dość bogatą historię, w tym roku odbędzie się jego siódma edycja. Nieoficjalnie mówi się, że jest to turniej o prymat na Pomorzu Zachodnim, choć zdarzyło się, że dwukrotnie udział w nim, gościnnie, wzięła Polpharma Starogard Gdański. Po pięciu latach przerwy, po raz drugi gospodarzem memoriału będzie Koszalin. W nadchodzący weekend weźmie udział dwóch obecnych reprezentantów ekstraklasy, zaś kolejne dwie drużyny grają na jej zapleczu, obie w przeszłości zasmakowały gry w najwyższej klasie.

Zwycięzcy turnieju w ostatnich latach, w nawiasach gospodarze.

2010 Kotwica Kołobrzeg (Szczecin, Szczeciński Dom Sportu)
2011 Kotwica Kołobrzeg (Koszalin, hala Gwardii)
2012 Spójnia Stargard (Stargard, hala OSiR)
2013 AZS Koszalin (Kołobrzeg, hala Millenium)
2014 AZS Koszalin (Szczecin, Azoty Arena)
2015 AZS Koszalin (Stargard, hala OSiR)

 

Team AZS Koszalin !🏆 #NaszAzs #zyjitrenujnacalego

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @mielony55

Zwycięska drużyna Akademików w zeszłorocznym turnieju w Stargardzie

Dwa lata, właśnie tyle nieobecna była drużyna Kotwicy Kołobrzeg podczas Memoriału, występująca jako Kotwica 50 Kołobrzeg. Wracają starzy, dobrzy znajomi, z którymi do niedawna graliśmy regularnie mecze w PLK. Koszykówka w Kołobrzegu powoli odzyskuje swój blask, po dwóch sezonach w II lidze, udało im się awansować do I ligi. Głównym autorem awansu był znany nam z gry w AZS-ie Grzegorz Arabas, który wraz z awansem Kotwicy zakończył karierę.

Kolejną drużyną, również przedstawicielem I ligi jest Spójnia Stargard, srebrny medalista Polskiej Ligi Koszykówki z sezonu 1996/1997. W sezonie 2015/2016 Stargardzianie zajęli pierwsze miejsce (dziewiąte), które nie jest premiowane awansem do Play-off, zabrakło im trzech zwycięstw, zatem nie udało się powtórzyć wyczynu z rozgrywek 2014/2015, gdzie po rundzie zasadniczej zajęli 5 miejsce. W składzie na nowe rozgrywki widnieje trzech ex – AZeteSiaków. Paweł Śpica i Marcin Dymała, którzy grali u nas w zeszłym sezonie. Trzecim graczem jest Maciej Raczyński, który reprezentował nasz klub trzy sezony temu.

W zeszłym tygodniu ogłoszono, że nazwa Wilki Morskie wchodzi do mowy potocznej, a znika z oficjalnej nazwy klubu. Od teraz w PLK gra KING Szczecin. Mowa potoczna, kolokwializmy itp. Zatem…Wilki na dobre zastąpiły AZS Szczecin w memoriale, który to ostatni raz wystąpił w turnieju w 2012 roku. W swoim drugim sezonie w ekstraklasie „Wataha” po raz pierwszy zameldowała się w Play-off, gdzie w trzech meczach została odprawiona przez Anwil Włocławek. Z naszych znajomych zobaczymy Szymona Łukasiaka, oraz Marcina Dutkiewicza. Celem Wilków na ten sezon będzie ponowny awans do Play – off, w składzie pozostał lider polskiej części drużyny – Paweł Kikowski i rozgrywający Russell Robinson, zaś po odejściu Pawła Leończyka, do strefy podkoszowej doszedł Zach Robbins – odkrycie zeszłego sezonu. Na papierze faworyt do zwycięstwa w turnieju. Jednak znając specyfikę meczów przedsezonowych, każdy ma szansę na zwycięstwo.

Na ogólne przedstawienie naszego zespołu jeszcze przyjdzie czas, skupię się na krótkim opisie pod kątem turnieju. AZS rozpoczął oficjalne przygotowania dwa tygodnie temu i ma za sobą trzy sparingi, dwie wygrane z Asseco Gdynia i porażka z Czarnymi Słupsk, statystyki punktowe są dostępne tylko ze wczorajszego sparingu z Asseco. Statystyki z jednego meczu nic nam nie mówią. Tak naprawdę w ten weekend dowiemy się najbardziej podstawowych rzeczy na temat naszego zespołu i tego jak się prezentuje Kenneth Manigault, zawodnik, który jest na okresie próbnym.

Trener Ignatowicz z Turowem do „ósemki” się nie dostał, a jego drużyna grała ofensywną koszykówkę. Mając w pamięci ostatnie rozgrywki, gdzie AZS zdobywał średnio 71,37 punktu (Turów 83,56), ofensywna koszykówka byłaby miodem na serca koszalińskich kibiców. Jednak nie zapominajmy, że w zeszłorocznym Turowie byli lepsi strzelcy niż w tegorocznym AZS-ie, oraz w tym budowanym przez Davida Dedka. Pozostaje nam kibicować Akademikom z całego serca, a trenerowi życzyć dobrego sezonu. Dobrą reklamą dla zespołu byłoby po prostu wygrać memoriał, w końcu to będzie jedyna okazja zobaczyć zespół w Koszalinie przed październikowymi derbami.

Bilety na VII Memioriał Romana Wysockiego będą dostępne w kasach Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie.

Terminarz turnieju

17.09 (sobota)

16:00 Spójnia Stargard – KING Szczecin
18:30 AZS Koszalin – Kotwica 50 Kołobrzeg*

18.09 (niedziela)

11:00 Mecz o III miejsce
13:30 Finał

*po meczu, w salce konferencyjnej Hali Widowiskowo – Sportowej odbędzie się zebranie Stowarzyszenia KSK „Nasz AZS”. Zapraszamy wszystkich kibiców naszego klubu. Więcej tutaj